Eğitimin Amacı: Bu eğitim Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın işleyişi konusunda bilgi edinmek isteyenlere hitap etmektedir. Vadeli işlemler risk yönetimi için kullanmanın yanında oldukça yaygın bir şekilde spekülatif işlemler için de kullanılmaktadır. Vadeli işlemlerin her iki amaç doğrultusunda kullanımı konusunda verilecek bilgiler, eş anlı gerçek fiyatlamalar üzerinden yapılacak uygulamalarla da desteklenecektir. Özellikle pozisyon büyüklüğü, teminatlandırma ve buna bağlı kaldıraç kullanımı bu piyasada yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka bilmeleri gereken unsurlardır. Vadeli işlem (futures) kontratları yanında henüz çok yaygın kullanılmamakla birlikte opsiyonlar da bu piyasanın geleceğinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Bilinçlenmeden yatırım yapmak riskleri yönetilir olmaktan çıkarmaktadır. Bu nedenle öncelikle yatırım yaptığınız piyasayı yakından tanımak gerekir.

Kimler katılabilir: Bu eğitimde VİOP piyasasının işleyişi en temelden başlayarak bütün detaylarıyla anlatılacaktır. Bu nedenle bu eğitime VIOP piyasasında işlem yapmayı arzulayan, işlem yapan ya da bu alanda uzmanlaşmak isteyen herkes katılabilir.

Teknik Detaylar: Eğitim sunumlar ve Matriks Terminal üzerinden gerçekleştirilecektir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

VIOP Nedir?

 • Spot ve Vadeli fiyat nedir, neden farklılaşır?
 • Vadeli İşlem (future) ve opsiyon nedir?
 • İşlemler nerede ve nasıl yapılır?
 • Bu piyasada işlem yapmak için profesyonel ya da nitelikli yatırımcı olmak şart mı?
 • İşlem yapmak için asgari bir tutar var mı?
 • Bunları bilmeden olmaz: Teminat, pozisyon büyüklüğü ve kaldıraç  
 • Bilinmesi gereken diğer terimler: Başlangıç Teminatı, Uzlaşma Fiyatı, Vade, Teorik fiyat 
 • Çift yönlü işlem avantajı: Sadece yükselirken değil, düşerken de kazanma imkanı
 • 1 koyup 10 mu alıyoruz: Kar hesabı nasıl yapılır? 
 • Duyulmak istenmeyen gerçekler: “Zarar” ve “Margin Call” hesabı
 • Uygulama olmadan olmaz: Spekülatif ve Hedge amaçlı işlemler

 Egitmen: Üzeyir DOĞAN / Gedik Yatırım Araştırma Müdürü

Kırşehir doğumlu olup ilk ve ortaöğretimini burada, yükseköğrenimini ise Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. Almanca İşletme Enformatiği’nde tamamladı. SPK İleri Düzey ve Türev Araçlar lisanslarına sahip. Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı, Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı’ndaki yüksek lisansı tez aşamasında devam ediyor. Daha önce farklı kurumlarda Vadeli İşlemler Uzmanı, Vadeli İşlemler Müdürü ve Araştırma Müdürü olarak görev yaptı. 2015 itibariyle Gedik Yatırım’a Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Müdürü olarak geçiş yaptı. 2008’den beri Para Dergisi’nde köşe yazarı olarak bulunuyor. Para Dergisi’nin yanında Şubat 2014’ten itibaren Çarşamba günleri Dünya Gazetesi’nde piyasalar hakkında uzman görüşünü yazıyor. Bugüne kadar ulusal çapta yayın yapan birçok TV, radyo, gazete, dergi ve internet sitesinde yorumları yer aldı. Finansal piyasalara ilişkin çok sayıda eğitim ve konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Eğitim Süresi: 1 gün

Eğitim Tarihi:

Eğitim Saati: 9:30 – 17:30

Yer: Nişantaşı Universitesi Maslak 1453 Yerleşkesi

Ön kaydınızı yaptırmak için formu doldurunuz